Windows nedir? Bazı sürümleri nelerdir? Ne işe yarar? Ne gibi olumlu ve olumsuz yönleri vardır? Ne gibi kolaylıklar sağlar? Windows kısa bilgilendirme

Chanyeoll

Moderatör
3 Kas 2019
13
Windows 1985'te ilk kez kişisel pc kullanıcılarının karşısına çıkıp piyasaya sürülmüştür. Windows bir microsoft ürünüdür. Türkçe anlamında pencerelerdir. Windows microsoft'un ilk işletim sistemi olan MS-DOS'tan farklı bir şekilde kullanıcılara pencerelerle bir nevi bölümlere ayrılarak fayda sağlamıştır. Ve bu sayede daha kolay ve birden çok şeyi aynı anda yapabiliyordu. Windows'ta gerleştireceğimiz işlemler için klavye yerine fare aracılığıyla da aynı işlemleri rahatlıkla yapabiliriz. Aynı zamanda aynı anda çok sayıda programla da çalışabiliyor. (MS-DOS'tan farklı olarak.)

Piyasaya sürükdükten sonra (kişisel kullanıcılar için işletim sistemi piyasasında çok fazla kullanım rakamlarına ulaşmıştır. Ve aslında kişisel pc kullanılmasının artışındaki önemli bir etken haline gelmiştir. Piyasada az bir işletim sistemi bulunması ve insanlara rahat ve uygun bir sistem geliştirmeye sebep olmuştur. Microsoft ve bu işletim sisteminin tamamen grafik arayüzle çalışmasına önem verdi. Ve kullanıcılara daha çok görsel iletilerle yaklaşıyordu. Daha sonradan Linux vs. gibi rakipleri sayesinde önceye göre kullanım oranı düşmüştür. Fakat eskisine oranla çok tercih edilmese de yine de işletim sistemi dünyasında önemli ve başarılı bir yere sahiptir.

Windows kendini günden güne geliştirdiğinden birçok sürümü ortaya çıkmıştır. Ve en yeni sürümü olan Windows 10, 2014-2015 yılları arasında piyasaya sürülmüştür. Windows, C++, C Sharp, Assembly dillerinde yazılmıştır.

Windows işletim sisteminin geliştirilebilir olmaması, hacim kaplayan dosya, görevlerde filan bilgisayarı yavaşlatıp dondurup yeniden başlatılmaya itmesi, çok fazla korsan yazılım vs. bulundurması vb. gibi şeyler olumsuz yönde değer katıyor.
...