Port Nedir?

ZacLoL

Üye
21 Ağu 2019
101
Herkes'e merhaba;
Uzun bir aradan sonra tekrar bir konu :)

Bu konum da sizlere
Port Nedir? Başlıklı konu ile ilişkilendirilerek sunu yapacağım...

İngilizce de liman adını alan port bağlantı noktası, giriş, soket anlamına gelen bir terimdir. Fiziksel port ve sanal port olarak ikiye ayrılır;


Fiziksel port; bilgisayar bileşenlerinde bulunan fiziksel bağlantılarda bulunann donanım yuvalarıdır. Bu tür portlar üzerinden bağlanmış bir makine'ye veri gönderebilir,
mekine'nin işleyişini kontrol edebilir. Bir bilsayarda bulunan yaygın fiziksel portlara AT port, Firewire Port (IEEE-1394), Serial port, USB port, LAN veya Ağ portu (RJ-45) vb. örnek verilebilir.Sanal port; Bilgisayar kullanırken ağ ve internet üzerinde yazılım kullanılarak yönlendirilen mantıksal bağlantı noktalarıdır.
İnternet ortamında kullanılan port'a sanal port diye adlandırılmaktadır.
Bu soyut bağlantı noktarını adresleyebilmek için numaralar verilir.
Bazı sunucular sabit port numrası kullanırken bazı sunucular ise farklı port adreslerinden hizmet verir. 1024’e kadar olan portlar özel portlarlardır, 1024’ün üzerinde ki port numaları ise genel kullanıma açıktır. Bu portlara telnet-23, http-80, ftp-21 portları örnek verilebilir.
IP Ve PORT İlişkisi;
Ağ ortamındaki iletişimin ve veri alışverişinin sağlanması için sunucu programları tarafından bilgisayarlara IP adresleri verilir. Bu adresler kullanılarak ulaşılan bilgisayarda hizmet alınmak istenilen sunucu programı için port numaraları kullanılır. Bu nedenle ağ üzerindeki bir sunucu programa bağlanmak istenildiğinde bağlanılmak istenen IP numarasının yanına port numrası da eklenir.
Bilgisayarımızdaki herhangi bir IP adresinin hangi portu kullanarak bağlantı sağladığını görmek için komut istemine (Başlat - Çalıştır - cmd ) “netstat -an” komutu yazılırak bağlantılar gözlemlenir.

1 Protocol:
Kullanılan protokol
2 Local Address: Bize ait IP adresi ve yanında bulunan numara bağlantı için kullanılan port numrasını gösterir.
3 Foreign Address: Bağlanılan IP adresi ve port numrası gösterilir.
4 State: Durum bilgisini gösterir. “Listining” dinleme , “Established” aktif durumda olduğunu belirtir.Konumu okuduğunuz için teşekkür ederim :)
 
Üst