LynKox

Moderatör
7 Eyl 2019
74
1-Donanım:
Mac’lerin donanımı iPhone’ların donanımı gibi düşük, fakat verimlidir.(Nede olsa ikisi de Apple)

Windows’ların donanımı ise uyumlu olduğu sürece en yüksek donanıma kadar sahip olabilirler ve performans olarakta gayet iyidirler. Hatta bazı durumlarda (OverClock gibi) maksimum performansın üstünde performansta alabilirsiniz. Peki ama bu Mac’ler nasıl oluyor da düşük donanımla Windows kadar performans sağlıyor?

Bu soruya şu şekilde cevap verilebilir. Mac’lerin donanımları tek elden çıktığı için (Yani hepsini Apple ürettiği için) birbiriyle daha uyumlu oluyor. Ama bu demek olmuyor ki Windows’un yaptığı her şeyi yapabilir. Çünkü Mac’lerin donanımı düşük olduğu için yeni çıkan çoğu oyunları açmaz (Ekran kartından dolayı). Zaten çoğu oyun Mac uyumlu değil.
2-Yazılım:
Yazılıma gelecek olursak… Mac’ler sade ve kullanımı kolay olup stabil bir şekilde çalışırlar. Nedir bu stabil? Sözlük anlamı “kararlı” olarak tanımlanabilir. Takılmalar olmayan (yani kasmayan donmayan) bir sistemdir. Tabi ki Windows’tan Mac’e geçişte kolay olmayabilir zorlanabilirsiniz. Windows Mac’e göre daha zordur aslında ama biz küçüklükten beri Windows kullandığımız için o kadar fark etmiyoruz. Windows’un sistem dosyalarına erişebilir, değişiklikler yapabilir ve ücretli programları (çeşitli yöntemlerle) ücretsiz kullanabilirsiniz. Mac’in ise sistem dosyalarına erişemediğiniz gibi programlarında ücretsizini bulmak o kadar kolay değildir. Mac’lere virüs bulaşmadığı için güvenlik bakımından Windows’tan daha üstündür.
3-Sonuç:
Sonuç olarak iki işletim sistemi de dünyanın en iyi işletim sistemleri. Mac’lere iş, Windows’lara da oyun bilgisayarı diyebiliriz. Bu durumda oyun oynamak isteyip te Mac almak abes olur. Ve dünyada neden en çok Windows’un kullanıldığını merak edenler fiyatlara bakarak sorularının cevabını bulabilirler. Unutmadan telefonlar için şarj ne kadar önemliyse bilgisayarlar içinde bir o kadar önemli. Windows’ların şarjı 3, en fazla 4 saat giderken Mac’lerin şarjı 8 ila 10 saat arasındadır. Ürünler için kendi resmi sitelerine bakarak bilgi alabilirsiniz.

Konu alıntıdır:https://mobile.donanimhaber.com/windows-mu-mac-os-mu-makale--100311151
 
Son düzenleme:
Üst