Linux nedir? Kim tarafından oluşturulmuştur? Ne işe yarar? Linux hakkında bazı bilgiler.

Chanyeoll

Moderatör
3 Kas 2019
13
Linux, bir işletim sistemi çekirdeğidir. GNU projesindeki serbest yazılımlar ve linux çekirdeği birleşince ortaya GNU/Linux işletim sistemi çıkar. Unix-like(Unix benzeri) bir işletim sistemini oluşturur.

Linux, Linus Torvalds tarafından geliştirilmiştir. Adını da geliştiricisinden almıştır. Linus Torvalds, Finlandiyalı bir bilgisayar mühendisliği öğrencisiydi. Torvalds, sıfırdan (kendi başına) Linux'u tasarlamıştır.

Linux açık kaynak kodlu yazılımdır. Ve en güzel noktalardan biri ücretsiz kullanıma açık olmasıdır. Ve insanlar özgürce düşüncelerini, isteklerini şekillendirebilir. Açık kaynak kodlu olmasından ötürü güvenilirdir. Aynı zamanda da çabuk çalışıyor.'' Mac OS '' bir Linux yazılımıdır. Fakat açık kaynak kodlu değildir. Ve buda birçok yazılım ve sistemden Linux'un daha avantajlı olduğunu gösterir. Aynı zamanda Linux popülerdir günümüzde. Aslında bu denli popülerliğinin başlangıcı açık kodlu olmasıdır. Çünkü birçok programcı, yazılımcı üzerinde denemeler yapma fırsatı bulmuştur.

Linux'u İnternet üzerinden hızlıca indirebilirsiniz. Fakat karşınıza pek çok yazılım çıkacaktır. Bunun yerine satın da alabilirsiniz o zaman bazı teknik garantilerini de güvenle temin etmiş olabilirsiniz. Fakat diyorsanız internetten indirmekle filan uğraşamam. O zaman CD veya DVD yoluyla da kaydedilmiş sürümlerine de piyasadan ufacık bir ücretle sahip olabilirsiniz.

Linux, bilgisayar konusuna çok hakim olmayan kullanıcılar için pek uygun olmasada farklı sürüm ve yazılımlarında basitçe destek olabilecek araçlardan yardım alabilirsiniz.

Linux, 2 farklı arayüze sahiptir. Yeni nesil sürümlerinde grafik tabanları kullanılır. Ve en tanınmış bazı grafik tabanlı sürümlerinden biri Gnome'dur.

Linux ne kadar kullanışlı olsa da kurulumu bir hayli zorlayıcıdır. Ayrıca istediğiniz her programı da bulamayabilirsiniz. Bu konulardan dolayı ve başka nedenlerden de ötürü çoğu defa Windows ile karşılaştırılır. (normal olarak) çünkü Windows daha rahat kullanımlı ve daha çok çeşit programı barındırır.

Günümüzde yaygın olarak Red Hat vs. gibi sürümleri kullanılmaktadır. C ve Assembly dilleri (orta seviyeli ve düşük seviyeli) dillerde yazılmıştır. Software vs. ile güncelleyebilirsiniz. Ve Linux yazılım dünyasında ticari kuralların gerisinde kalarak da kaliteli ve bilgilendirici programların yapılabileceğinin en büyük ve görünür kanıtlarından biridir.
...

Chanyeoll

Moderatör
3 Kas 2019
13
Kali linüx benim bilgisayarıma kurulu oldukça güzel bir işletim sistemi. Eline sağlık
Linux'a bir çok kişi işletim sistemi diyor fakat işletim sistemi değildir işletim sistemi çekirdeğidir onu işletim sistemi yapan çekirdek özelliklerini kullanıp geliştiren kişi ve kurumlardır diye okudum fakat hala kafam karışık acaba işletim sistemi mi? 🤣

'POYEM

Moderatör
28 Ağu 2019
196
Linux'a bir çok kişi işletim sistemi diyor fakat işletim sistemi değildir işletim sistemi çekirdeğidir onu işletim sistemi yapan çekirdek özelliklerini kullanıp geliştiren kişi ve kurumlardır diye okudum fakat hala kafam karışık acaba işletim sistemi mi? 🤣
sonuçta işletim sistemi olmuş :D