İos nedir? Ne işe yarar? Bazı sürümlerinin özellikleri nelerdir? İos hakkında bilgi.

Chanyeoll

Moderatör
3 Kas 2019
13
İOS öncelikle Apple'ın ilk olarak İphone için geliştirdiği fakat ardından İpod touch ve İpad'de de kullanılmaya başlanan bir mobil işletim sistemidir.

2007'de İphone ile beraber İOS 'ta piyasaya sürülmüştür. Ve o günden bu güne aslında fazlasıyla çok şey gelişmiştir. İlk olarak sadece İphone işletim sistemi olarak piyasaya sürülse de İpad' in piyasaya sürülümü ile beraber değiştirildi. İOS ve İOS'a benzer işletim sistemleri diğerlerinden farklıdır çünkü kapalı ve güvenli geliştirilmiş bir işletim sistemi olduğundan dolayı kolay kolay virüs bulaşmaz.

Apple, İpad'in piyasaya sürümünden belirli bir zaman sonra çoklu görev şekli eklenmiştir. Çoklu görev:Mesela, müzik çalma vs. gibi programlar arka planda açık kalabilir.

Belirli ipad çeşitlerinin kaydırmalı ve bölünmüş görünümlü çoklu görev kullanılmasına da izin veren belirli özellikler eklenmiştir. Bu ne demek oluyor? Şöyle ki; mesela tabletinizde ana ekranı ikiye böler ve iki taraftada ayrı bir uygulama ve açık bir şekilde ikisininde kullanılmasına izin verir.

Apple, işletim sistemi dahilinde uygulamış olduğu güncellemeler için belirli bir ücret almaz. Bu ücretsiz güncellemeler, işletim sistemine büyük oranda bir katkı sağlar. Apple bir yılda bir kez İOS 'ta büyük bir güncelleme yapma kararı almıştır ve bu yıl içinde bir kere olan güncellemede hata düzeltme sürümleri vs. gibi şeylerde içeriyor.

İOS' un birçok sürümü vardır. Bunlardan bazıları ve özellikleri :
İOS 11:Sürükle-bırak özelliğini sisteme kazandırmıştır.
İOS 6:Bu sürüm Apple Maps'i sisteme kazandırmıştır ve LTE bağlantısı da bu sürümle beraber sisteme eklenmiştir.
İOS 12:Geçtiğimiz 2018 senesi içerisinde piyasaya çıkan bu sürüm ile çok güzel yaratıcı şeyler ortaya çıkmıştır. Mesela gözlerinizi yormaması için koyu, az ve otomatik ayarlanabilir ışık, fotoğradlarda kullanılan döndürme, kırpma vs. gibi efektlerin birçoğunu videolar içinde kullanabilirsiniz.

Apple App Store, birçok ios uygulamasını barındırıyor. App Store, İos'taki mobil programlar için Apple tarafından yönetilen online mağazadır. Güvenle kullanılabilir.
...