Hacktivistlik nedir? Hacktivism nedir? Amaçları nelerdir?

Chanyeoll

Moderatör
3 Kas 2019
13
Hacktivizm kelimesi hacking ile aktivizm
yani eylemcilik kelimelerinin yan yana getirilmesi sayesinde ortaya çıkmıştır.

Hacktivistler belli alanlarda toplumsal mesaj ve ifadeleri yaygınlaştırmak için buna bağlı sistemleri hackleyen hackerlardır. Amaçları yukarıda da değindiğim gibi çok fazla sayıda insana mesaj ulaştırabilecek daha doğrusu düşüncelerini ulaştıracak web sitelerini hacklemektir.

Genel olarak bunu yapmalarının sebebi ve hangi konuda bunu yaptıkları ise aslında kendilerine yani onlara göre yanlış veya doğru olan toplumsal, dini, politik vb. sosyal sorun veya konuları dile getirmektir. Bir bakımdan aslında bir çeşit çağdaş sanal eylemci de denilebilir.

İnternet uçsuz bucaksız bir platformdur. Yani kimsenin kesin bir görüş bildirmek zorunda olduğu bir şey değildir. Bu nedenle bir konuda aslında birden çok fazla cevap ve fikir vardır. Bu denli bir dağınık yapıda, ister istemez belli başlı siteler veya yerlerde aslında birçok örgüt ve ayrımcılık oluşuyor. İşte hacktivizm faaliyeti ile uğraşan insanlar aslında bunun faydaları ve onlara göre olumlu ve çıkarlı yönlerinden faydalanıyor. Hacker faaliyetlerinin arkasındaki en önemli sebep aslında bilginin kimseye bağlı olmamasıdır. İşte tamda bu noktada, hacktivistler kontrolü ele alıyor.

Kendini aşan düzenin aşılattığı belli başlı şeyleri özümseyen bazı insanlarsa, sanal alemdeki yerlerde birleşerek diğer insanlara da ulaşıp (büyük kitlelere) devletlerin sakladığı, gizlediği veya topluma açmadığı bilgiye ulaşmayı ve kendi kararlarınca, doğrularınca bunu yaymayı kendilerine hedef yapıyorlar. Bu işi yaptıklarından dolayı tabiki belirli suçlara çarptırılıyorlar. Kanunen, hapis cezası vs.gibi...
 
Son düzenleme:
Üst