C Programlama #13 //'POYEM

'POYEM

Moderatör
28 Ağu 2019
196
C programlama eğitiminin 13. konusuna hoş geldiniz bu konuda bir çeşit oyun projesi yapıcaz proje şudur;
tahmin oyunudur, kişi 1 ve 10 da dahil olmak üzere 1 ve 10 arasında bir sayı tutacak eğer bu sayı bilgisayarın tuttuğu sayı ile aynıysa kazanmış olacak.
proje;

C:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>    // bu kütüphaneler farklı. Bu oyun için bu kütüphanelere ihtiyacımız var
#include <time.h>

int main(){

char isim[10],soyisim[10];  // char değişkenine adlar atıyorum ve 10 harflik bir sınır koyuyorum. Girilecek şey metin olduğu için char değişkeni yapıyorum
    int secim;    // int değişkenine secim adını atıyorum
    int sayi;     // int değişkenine sayi adını atıyorum
    printf("Tahmin oyunumuza hosgeldiniz");   // ekrana tahmin oyunumuza hosgeldiniz yazdırıyorum
    printf("\nLutfen isiminizi giriniz:");  // ekrana lutfen isminizi giriniz: yazdırıyorum
    scanf("%s",&isim);  // scanf ile isim seçmemi sağlıyorum. %s string charın formatı. & ı unutmuyorum
    printf("\nLutfen soyisiminizi giriniz:");   // elrana lutfen soyisminizi giriniz: yazdırıyorum
    scanf("%s",&soyisim);  // scanf ile soyisim yazmamı sağlıyorum. & ı ınutmuyorum çok önemli
    printf("Assagidaki islemlerden birini seciniz:\n[1]-oyuna basla\n[2]-oyuna baslama, kullanici bilgilerimi goruntule");  // Erana yazdırıyorum
    scanf("%d",&secim);  // scanf ile seçim yapmamızı sağlıyorum.
    if(secim==1){  // eğer seçim 1 e eşit ise şunları yap;
    printf("Suanda oyuna basladiniz, lutfen 1 ve 10 da dahil olmak uzere aralarinda bir sayi giriniz:");   // ekrana ........ yazdırdım.
    scanf("%d",&sayi);   // scanf ile bir sayi seçmemizi sağladım
    srand(time(NULL));   // arkadaşlar  burası çok önemli. Burda her kapatılıp açıldığında bilgisayarın tuttuğu sayıı yenileniyor. Eğer bu komut olmazsa sayı hep aynı kalır
    int random=1+rand()%10;   // burda rastegele seçilecek sayıyı belirliyorum
    if(sayi==random){  // eğer sayı rastegele seçilen sayıya eşitse
        printf("Tebrikler dogru tahmini yaptiniz!");  // bunu yazdır

}

else   // değilse
    {
        printf("Malasef dogaru tahmin yapamadiniz, bir dahaki sefere tekrar deneyiniz");   // bunu yazdır
    }

}

else if(secim==2){   // eğer seçim ikiye eşitse
        printf("isiminiz=%s\nsoyisiminiz=%s",isim,soyisim); // bunu yazdır
    }

return 0;

}