C Programlama #12 //'POYEM

'POYEM

Moderatör
28 Ağu 2019
196
C Programlama eğitiminin 12. konusuna hoş geldiniz bu konuda şöyle bir proje işleyeceğiz;
Kişiden iki sayi alınacak ve bu iki sayi arasında dört işlem seçimi yapılacak. Yani mesela 16 ile 17 yi mi belirlediniz bir 4 işlem seçeneği seçip sonucuna bakacağız. Örnek proje ile gösterelim
proje;

C:
#include <stdio.h>

int main(){

int sayi1,sayi2,secim;   // integar değişkenine adlar atıyorum

printf("Birinci sayiyiyi giriniz:");  // Ekrana Birinci sayiyi giriniz: yazdiriyorum

scanf("%d",&sayi1);  // Scanf ile seçim yapmamızı saglıyorum. & ı unutmuyorum çok önemli

printf("ikinci sayiyiyi giriniz:");  // Ekrana ikinci saiyiyi giriniz: yazdiriyorum

scanf("%d",&sayi2);  // Scanf ile seçim yapmamizi sagliyorum.

printf("Assagidaki dort islem seceneklerinden birini seciniz\n[1]-toplama islemi\n[2]-cikarma islemi\n[3]-carpma islemi\n[4]-bolme islemi");  // Ekrana printf in içindekileri yazdırıyorum

printf("\nBir dort islem secimi yapiniz:");  // Ekrana bir dort islem secimi yapiniz: yazdiriyorum.

scanf("%d",&secim);  // scanf ile bir secim yapmamizi sagliyorum

switch(secim){    // Switch sayesinde durumları ve yapılması gerekenleri belirteceğim. Bir yer açıyorum ve içine case yani durumları giriyorum

case 1: printf("Toplama islemini sectiniz, girdiginiz sayilarin toplami sudur=%d",sayi1+sayi2); break;   // 1.durum seçilirse ekrana printfin içindekini yazdir

case 2: printf("Cikarma islemini sectiniz, girdiginiz sayilarin farki sudur=%d",sayi1-sayi2); break;   // 2.durum seçilirse ekrana printfin içindekini yazdir

case 3: printf("Carpma islemini sectiniz, girdiginiz sayilarin carpimi sudur=%d",sayi1*sayi2); break;    // 3.durum seçilirse ekrana printfin içindekini yazdir

case 4: printf("Bolme islemini sectiniz, girdiginiz sayilarin bolumu sudur=%d",sayi1/sayi2); break;    // 4.durum seçilirse ekrana printfin içindekini yazdir

default: printf("Lutfen programi tekrar çalistiriniz");

}

return 0;

}
Not: projeyi editörlerde yazarak daha iyi ve anlaşılır bir görünüme sahip olabilirsiniz.
Not: Proje oldukça güzel bir proje biraz da eğlence veriyor :D ama emek de sarf ettiriyor
Projeden resim;

Resimi inceleyebilirsiniz. Resimin net olmamasının sebebi resimi linke çeviren bir siteden düzenlemem. Ama bakınca görebiliyorsunuz. Umarım konu yararlı olmustur
İyi forumlar.......

Moderatör tarafında düzenlendi: