C Programlama #11 //'POYEM

'POYEM

Moderatör
28 Ağu 2019
196
Bu konuda case ve switch fonksiyonlarını işleyeceğiz. Bu fonksiyonlar durum belirten fonksiyonlardır. Örneğin bu projede 1 ile 3 arasında bir seçim yaptıracağız bunu yaptırmak için bu fonksiyonlar kullanılır.
Switch=
atama fonksiyonudur. Herhangi bir durum belirtmek istendiğinde case den önce yazılır.
case = Durum belirten fonksiyondur. Kaç durum varsa okadar case açılır.
Proje ile göstereleim;

C:
#include <stdio.h>

int main(){

int sec;       // Öncelikle bir integar değişkeni belirliyorum

printf("Lutfen bir ve uc veya bir ve ucun arasinda bir secim yapiniz");        // Ekrana printf in içindeki yazıyı yazdırıyorum

scanf("%d",&sec);       // Scanf sayesinde bir sayı seçmemizi sağlıyorum. & çok önemli unutmayın

switch(sec)        // Switch fonksiyonu yukarda açıklamıştım

{           // yer açtım

case1: printf("Birinci durum secildi");break;      // Birinci durum anlamına gelmektedir. Eger 1 sayisi seçilirse ekrana bunu yazdirir.

case2: printf("ikinci durum secildi");break;        // Break durumu bitir anlamına gelmektedir. Örneğin burda 2. durumu yazdır sonra bitir diyoruz.

case3: pintf("Ucuncu durum secildi");break;

default: printf("Yanlis bir secim yapildi");          // Default ise bu durumlardan hiç biri değil ise anlamına geliyor. Değil ise ekrana....... yazdır.

}        // açılan yerin biriş noktası

return 0;

}
Önemli not: projede case1: ve printf bitişik yazılıyor normalde. Ben ayrı yazdım çünkü forumun sistemi o yazıyı emoji olarak algılıyor. Aşşağıdaki resimdeki gibi yapabilirsiniz.
Not: Mavi yazılar yorum satırıdır. İsterseniz projeye dahil etmeyebilirsiniz.
Not2: Projeyi editöre yazarak daha iyi ve anlaşılır bir görünüm elde edersiniz.
Projeden resim;

C de bazı bilinmesi gerekenler;

&& = Ve anlamına gelmektedir. Genellikle if ve else projelerinde kullanılır. Örneğin
if(sayi1>sayi2&&sayi1>saayi3){ mesela burda eğer sayi1, sayi2den büyük ise ve sayi1 sayi3den büyük ise....... anlamına gelmektedir.

default = Bu durumların hiçbiri değil ise anlamına gelmektedir
& = Scanf için kullanımı mevcutdur ve çok önemlidir. Eğer konulmaz ise proje derlendiğinde hata vermez ama çalıştırıldığında bir sayi seçince hata verir ve program kapatılır.

Umarım yararlı olmustur
iyi forumlar......

Son düzenleme: