Android nedir? Android sisteminin ne işe yaradığı? Android ne amaçla kullanılır? Android özellikleri kısaca.

Chanyeoll

Moderatör
3 Kas 2019
13
Android günümüz çağında en fazla kullanılan işletim sistemlerindendir. Android cep telefonları için oluşturulan açık kaynak kodlu bir platformdur. Android'in açık kaynak kodlu olması sebebiyle sistemi geliştiren ve yeni özellikler vs. ekleyen geniş ve bilgili bir ekibe sahiptir. Android, Google ile geliştirilen ve milyonlarca insanın kullandığı büyük bir işletim sistemidir. Bu sistem cep telefonları dışında tabletlerde filan da kullanılmaktadır.

Taban yapısı Linux ile oluşturulmuştur. Android telefonlar birçok sebeple ve birçok yönden çok kullanışlıdır. Android telefonlar APK uzantısını destekler. En iyi ve dikkat çeken yönlerinden biriyse Java destekçisidir.

Android işletim sistemine sahip olan telefon ve tabletlerde çoğu program kolayca çalıştırılıp kullanılabilir.

Android kendini günbegün geliştiren ve sürümlerini piyasaya süren bir sistemdir. Androidlerin sürümleri gelişip piyasaya sürüldükçe kullanmak ve ondan faydalanmak daha kolay olur.

Androidlerin sürümlerinin isimleri genellikle tatlı ve şeker adlarından alınıp kullanılmıştır.

Android beyni temel beş parçadan oluşur. Ve yukarıda da ufacık değindiğim gibi en önemli parçası Linux olan androidin beyninin çekirdeğidir. Telefon veya tabletin hafızası, güvenliği filan Linux ile koruma altındadır. Güvenlik, sürücü modelleri, hafıza yönetimini filan içerir. Androidin diğer bölümleriyse Android runtime (Dalvik sanal makinesini barındırır.) kütüphane (belli bölümlere ayrılmış kütüphaneleri içerir.) bunları vs. barındırır.

Android işletim sistemli cihazlarda çok fazla sayıda uygulama vardır. Ve bu sayı gitgide artmaktadır. Bu uygulamalar birçok çeşit siteden indirilebilir fakat en çok tercih edilen ve Google ile işletilen '' Google Play Android markettir. ''...

Android sistemi açık kaynak kodlu olduğundan ne kadar faydalı ve kullanışlı olsada bir o kadar tehlike ve olası tehditlere açıktır.

Android cihazlarımızda genellikle 5 tane ana ekran bulunur. Biz bu ekranlara Widget adı verilen kısa yollar ekleyerek çok daha kullanışlı ve faydalı hale getirebiliriz. Gmail, Twitter, hava durumu vs. gibi birçok farklı Widget ekleyebiliriz.

...

Moderatör tarafında düzenlendi: